معرفی خدمت

ختنه

هر آنچه باید در مورد ختنه پسران بدانید

ختنه پسران ،عملی است که در آن غلفه ( پوست ختنه گاه) را برمی دارند؛ پوست غلفه، پوستی است که می توان از انتهای آلت تناسلی آن را برداشت این ادامه پوستی است که کل آلت تناسلی را پوشش می دهد. این بخش از نمناک به دلایل پزشکی بر ختنه پسرها تمرکز دارد.

ختنه پسران

دلایل ختنه مردان

عمل ختنه امری تایید شده توسط پزشکان

2 دلیل کلی ختنه کردن پسران

به دلایل پزشکی :به عنوان مثال، به عنوان آخرین درمان برای شرایطی مانند تنگی غلفه (فیموز) و عفونت مجدد غلفه و سر آلت تناسلی (بالانیت).

به دلایل مذهبی یا فرهنگی :این یک شیوه معمول در جوامع اسلامی است، و همچنین توسط بسیاری از جوامع آفریقایی انجام می شود.

 فواید ختنه کردن چیست؟

 • کودکانی که ختنه می شوند عفونت ادراری در آنها نسبت به کودکانی که ختنه نمی شوند 15 برابر کمتر است.
 • ختنه ریسک ابتلا به سرطان آلت تناسلی در سنین بالا را بسیار کاهش می دهد.
 • مهم تر از همه ختنه احتمال انتقال عفونت هایی که بعد از ازدواج ممکن است از طریق رابطه زناشویی ایجاد شود را کم می کند. باتوجه به اینکه عفونت ادراری در کودکان زیر 6 ماه بیشتر است، توصیه می شود ختنه در سنین پایین انجام شود.

چگونه پوست غلفه ( قسمتی که باید ختنه شود) پیشرفت می کند:

طبیعی است که غلفه پسر بچه برای چندین سال اول زندگی به عقب برنگردد.

در حدود دو سالگی یا بیشتر غلفه باید به طور طبیعی از سر آلت تناسلی جدا شود ، این جدایی کامل ،در اکثر پسران تا سن پنج سالگی انجام می شود.برای برخی پسران، زمان بیشتری طول می کشد تا غلفه جدا شود، اما این بدان معنا نیست که مشکلی وجود دارد، معمولا در مرحله و سن بعد جدا می شود.

زمانی که غلفه شروع به جدا شدن از سر آلت تناسلی می کند، زمانی که پسر شما ادرار میکند، این پوست باد می کند و پر از ادرار می شود. این ،گاهی اوقات به عفونت (بالانیت) منجر می شود، اما این مشکل باد شدن ها معمولا با زمان حل می شود.

دلایل ختنه کردن

ختنه پسران در سن کم

دلایل پزشکی برای ختنه کردن پسر ها:

توصیه های بسیار نادر و کمی برای ختنه کردن پسران شده است، این به این دلیل است که درمان های کمتر تهاجمی و کم خطرتر معمولا در دسترس هستند ،شرایط زیر آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد و در مواردی نادر ممکن است نیاز به ختنه باشد:

غلفه تنگ (فیموز) :

جایی که پوست غلفه بیش از حد تنگ است تا بتواند دور سر آلت تناسلی باشد; این اتفاق می تواند گاهی در زمان نغوظ، باعث درد آلت تناسلی شود، و یا در موارد نادر، ادرار دشوار باشد.

به دلیل عفونت مجدد (بالنیت) :

جایی که پوست غلفه و سر آلت تناسلی دچار التهاب و آلودگی شدند ،جایی که پوست غفله نمی تواند به موقعیت اصلی خود بازگردد و باعث شود که سر آلت تناسلی متورم و دردناک شود؛ درمان سریع برای جلوگیری از این عوارض جانبی ها باید انجام شود، مانند خونی شدن آلت تناسلی.

بالانیت زروتیکای دردناک :

یک بیماری که باعث فمیوسیس (تنگی پوست غلفه) و در برخی موارد نیز بر سر آلت تناسلی، که می تواند منجر به قرمزی و التهاب عفونت های مجاری ادرار (utis) شود . در موارد بسیار نادر، ختنه به عنوان آخرین درمان برای پسر توصیه می شود ؛ این شرایط، اغلب می تواند با درمان های غیر جراحی درمان شود، که قبل از ختنه شدن در نظر گرفته می شوند.

موارد خفیف فمیوسیس، میتواند با استروئید موضعی درمان شود، پوست را نرم و لطیف می کند و برای واکنش پوست غفله راحت تر می شود با این حال، ختنه ممکن است لازم باشد ،اگر پوست غفله آسیب دیده باشد و دوباره به سر آلت تناسلی برنگردد.

در موارد شدید پارافیموسیس، ژل بی حسی موضعی مورد استفاده قرار می گیرد و سپی یک شکاف کوچک در پوست غفله ایجاد می شود، تا به کم کردن درد کمک کند. بالانیتیس و بالانیتیس زروتیکا ، گاهی اوقات می تواند با استفاده از پماد کورتیکواستروئید، ژل یا کرم، کرم آنتی بیوتیک یا کرم ضد قارچی ،درمان شوند.

اکثر UTIs ها ،خفیف هستند و می توانند با آنتی بیوتیک ها درمان شوند ، با این حال، UTIs های مکرر می تواند گاهی اوقات باعث آسیب کلیه ها شوند. برای مثال، اگر یک پسر دارای نوعی نقص جنینی باشد که ادرار به کلیه باز می گردد، باکتری ها می توانند از پوست غفله خارج شده و از طریق ادرار کلیه را آلوده کنند.

دلیل پزشکی ختنه

ختنه کردن پسران مفید برای سلامتی زندگی آینده شان

ختنه پسران چطور انجام می شود؟

ختنه کردن، روشی نسبتا ساده است ، پوست غفله درست در پشت سر آلت تناسلی، با استفاده از یک یک قیچی جراحی برداشته می شود.هر گونه خونریزی را می توان با استفاده از حرارت متوقف کرد ، لبه های باقی مانده پوست را با استفاده از بخیه می دوزند.برای بهبود کامل آلت پسر شما، تا شش هفته زمان نیاز است.

ریکاوری و مراقبت های بعد از ختنه کردن:

 • بعد از عمل جراحی، برای محافظت از زخم، یک پانسمان روی آلت تناسلی قرار داده می شود. در مواردی قبل از اینکه فرزند شما به خانه برود، این پانسمان برداشته خواهد شد ؛بعد از به خانه آمدن، می تواند ادرار کند، که در ابتدا ممکن است کمی ناراحت کننده و دردناک باشد.
 • آلت تناسلی، چند روز پس از عمل دچار درد و التهاب می شود که پماد تجویز شده در چند روز می تواند به بهبود سریع زخم کمک کند. کودک شما حداقل سه بار پر نیاز به داروهای ضد دردی، مانند:پاراستامول یا ایبوپروفن دارد.
 • پوشیدن لباس های شل و راحت ، یا هیچ لباس نداشتن،یا برای چند روز پس از جراحی از شلوارهای گشاد استفاده کردن،مناسب است.
 • فرزند شما روز بعد از جراحی می تواند به حمام برود اما نباید از دوچرخه یا سایر اسباب بازی نشستنی استفاده کند، تا زمانی که تمام تورم ها کامل رفته باشند.
 • او،می تواند حدود یک هفته بعد از عملش به مدرسه یا مهد کودک خود بازگردد حتما این مسئله را به مدرسه بگویید، یا اگر کودکتان پرستار دارد، این مورد را به او بگویید.

فواید ختنه مردان

مراقبت های بعد ختنه 

موارد نگران کننده بعد از ختنه

در بیشتر موارد، مراجعه به دکتر ضروری نخواهد بود با این حال، در صورت مشاهده این نشانه ها با پزشک یا مراقبت کننده های بهداشتی خود تماس بگیرید:

 • خونریزی آلت تناسلی
 • دو هفته پس از عمل، همچنان آلت تناسای متورم است.
 • با گذشت چند روز از عمل، هنوز ادرار کردن دردناک است.
 • خطرات و هشدارهایی که باید در ختنه پسران مد نظر داشته باشید:
 • خطرات ختنه، ناشی از انجام و وجود پزشکان واجد شرایط و با تجربه اند.
 • ریسک و خطر اصلی خونریزی در طول و بعد از عمل است جراح ،می تواند هر خونریزی را در طی مراحل تمیز کند و ببندد، و بعد از آن پانسمان استفاده می شود که خونریزی را جذب کند با این حال، اگر آلت تناسلی فرزندتان تا پس از بازگشت به خانه به خونریزی ادامه داد، به پزشک مراجعه کنید.
 • همچنین، خطراتی مربوط به بیهوشی عمومی، مانند؛ واکنش آلرژیک جدی (آنافیلاکسی) وجود دارد با این حال، این خطرات کوچک هستند. پس از انجام ختنه، یک خطر کوچک از عفونت وجود دارد پس بهداشت را کاملا رعایت کنید
پزشکان ما
 • دکتر هوشنگ باب الحوائجی

  جراح کلیه و مجاری ادرار

 • پروفسور محمدعلی امیرزرگر

  جراح کلیه و مجاری ادرار